Általános leírás

A programban lehetőség van tetszőleges számú árlistát felvenni minden partnernek. A felvett árlistákat bármikor módosítani lehet, de csak akkor szükséges, ha valamit javítani kell rajta. Ár változás esetén új változat felvétele javasolt. Ennek köszönhetően visszamenőleg ellenőrizhető marad, hogy mikor milyen árakból dolgozott a program.

Árlista szerkezeti felépítése

Az árlista típusok a kapcsolat típusa alapján vannak meghatározva:

  • Eladási ár a vevőkkel kapcsolatosan,
  • Beszerzési ár a szállítókkal kapcsolatosan,
  • Fogyasztói ár a boltokkal (saját és idegen) kapcsolatosan,
  • Elszámoló ár a raktári nyilvántartással kapcsolatosan.

Mivel egy partner lehet vevő és szállító is egyszerre, valamint boltként is funkcionálhat ezért egy partnerhez ár típusonként más és más árlista tartozhat. A partnerhez a partner törzsben árlista típusonként rendeljük hozzá az árlistákat. Egy árlista több partnerhez is hozzárendelhető. Ha már az árlista fölvitelekor hozzárendeljük az árlistához a partnert, akkor az rögtön egyedivé válik, és nem rendelhető hozzá más partnerhez, illetve, ha már van árlistája a partnernek, akkor az árlistában nem rendelhető hozzá másik.

Abban az esetben, ha egy árlista módosításkor kivesszük a befűzött partnert, az adott árlista elveszti egyedi megkülönböztetését és befűzhető lesz több partnerhez is, de fontos, hogy annál a partnernél, amely előzőleg be volt állítva, továbbra is be van fűzve. Így, ha szükséges le kell módosítani az adott partner árlista beállítását is a törzsadatokon belül a partner adatok módosítása menüpont alatt (PMTA712).

A partnerekhez az alábbi árlisták rendelhetőek a partner típusától függően:

 

Partner típus 

Árlista típus 

 

 

 

 

20150129 arlista tipusok

 

 

 

 

 

0 – Partnercsoport

1 – Vevői árlista

2 – Szállítói árlista

3 – Fogyasztói árlista

4 – Elszámoló árlista

1 – Vevő

1 – Vevői árlista

3 – Fogyasztói árlista

2 – Szállító

2 – Szállítói árlista

3 – Vevő és szállító

1 – Vevői árlista

2 – Szállítói árlista

3 – Fogyasztói árlista

4 – Saját egység

1 – Vevői árlista

2 – Szállítói árlista

3 – Fogyasztói árlista

4 – Elszámoló árlista

5 – Kapcsolat

6 – Bank, állami szervezet

Nem engedélyezett!

7 – Dolgozók

1 – Vevői árlista

3 – Fogyasztói árlista

8 – Törzsvásárló

3 – Fogyasztói árlista

9 – Egyéb

Nem engedélyezett!

Minden árlistának be lehet állítani az érvényességét, mely az áremelések miatt lesz fontos.
Az érvényességi dátum meghatározásával lehet könnyen kezelni az akciókat.

Képernyő ismertetése

pmta792 01

pFejadatokp

  1. Árlista kód: Ezt a felhasználó adja meg, tartalmazhat számot és betűt is egyaránt, maximum 9 karakter lehet.  Javasoljuk, hogy a kód első pozíciója utaljon az árlista típusára, a többi pozíció az adott partner vagy partnercsoport kódjára.
  2. Változatszám: Ezt a program az árlista felvételét követően automatikusan adja. Az akciók kezelésében lesz nagy szerepe. (bővebben a súgó végén)
  3. Árlista név: Itt kell megadni az árlista nevét, pl.: Alap árlista, Multik árlistája, Saját boltok árlistája. A nevébe javasolt beírni az árlista típusát is.
  4. Változatszám név: Itt kell megadni a változatszám nevét (mivel egy árlistának több változata is lehet). A legelső árlista esetében azt javasoljuk, hogy a változat számhoz írja be, hogy: első árlista és milyen áras. A változatszámok kialakítását az árlista kódon belül árlista típusonként ajánljuk. Akciós árlisták felvétele esetében azt javasoljuk, hogy az árlista változatszám névhez az akció nevét is írjuk bele. Javaslataink azt a célt szolgálják, hogy a későbbiekben az árlisták könnyebben átláthatók és visszakereshetők legyenek a felhasználók részre.
  5. Árlista típus: Nem módosítható.
  6. Nettó, bruttó áras árlista: Nem módosítható.
  7. Partner: Itt kell megadni annak a partnernek a kódját, akihez az adott árlistát szeretné beállítani.  Ha hozzárendeljük, akkor ez az árlista más partnerhez nem rendelhető. Megadása nem kötelező. A beállításban segítségre szolgál a mellett található kérdőjel ikon. A kérdőjelre kattintva, a program listaszerűen behozza az összes partnert. A partnert kiválasztva lehet hozzáadni az árlistához.
  8. Érvényes: Az akciós árlisták kialakításánál és az áremeléseknél van komoly szerepe. Az érvényesség kezdetét a program automatikusan a felvétel napjának dátumát adja meg, de ez átírható. Az érvényesség vég dátumának megadása nem kötelező, csak az akciók esetében. Amennyiben nem állítjuk be a vég dátumot, úgy az árlista korlátlan ideig lesz érvényes. Az érvényességnél az óra –tól, -ig időpontot nem kell beállítani, ez csak a pénztárgéppel összekötött rendszernél játszik szerepet!
  9. Alapul vett árlista: az árlista kód/szám mezők használatával kiválaszthatunk már létező, felvett árlistát, amely alapján a program tétel adatokat. Az egyszerűbb használat érdekében, javasoljuk a változat szám mező mögötti kérdőjel segítségével lekérni a meglévő árlisták lista nézetét.

 

Tételek

  1. Tétel szám: Megmutatja, hogy mennyi tétel szerepel az árlistán.
  2. Árszorzás: Esetleges árváltozás esetén egy egyszerű százalékos szorzással segít az árak kialakításában. Pl.: 10%-os emelés esetén 110%-ot kell beírni.
    Fontos! Az "Átszorzás" gombra kell kattintani ahhoz, hogy az árak a beírt árszorzás mértékéhez változzanak.
  3. Pénznem: Egy árlista több pénznemben is felvehető. Alapértelmezett a HUF, de kérdőjelre kattintva kiválasztható. A pénznem előtti jelölőnégyzetből, ha a jelölést kivesszük, akkor az adott pénznem árlistája törlésre kerül rákérdezés után.
  4. Cikk kód oszlop: Itt adja meg a cikk kódját, amit szeretne az árlistára feltenni. Több cikk felvételét követően a fejlécre kattintva sorba (növekvő, csökkenő) tudja rendezni.
  5. Megnevezés oszlop: Az árlistán szereplő cikkek, termékek, cikktörzsben szereplő névsorra. Az oszlop fejlécére kattintva abc szerint rendezhető.
  6. Mennyiségi egység: Az árlistára felvett cikk mennyiségi egységét tölti be a program a törzsadatokból.
    Alap nettó ár oszlop: A cikktörzsből alapul vett elszámoló ár a megfelelő pénznemben, az oszlop fejlécére kattintva váltható bruttó és nettó áras nézet között.
  7. Alap nettó ár: A sorban elhelyezkedő cikk elszámoló ára, amit a program a cikkadatokból jelenít meg. Mező értékét a cikkadatokon belül lehet az áradatok fülön a cikk elszámolóáránál lehet módosítani.
  8. Új nettó ár oszlop: Az árlistán szereplő nettó ár a megfelelő pénznemben. A felhasználónak itt kell meghatároznia, hogy milyen ár szerepeljen az adott árlistán, amely alapján a számlázás is fog történni. Az oszlop fejlécére kattintva váltható bruttó és nettó áras nézet között.


Funkciógombok

  1. Cikkek: A törzsadatokban szereplő cikkek lista nézetéből, lehetőség van egyszerre több cikk betöltésére az árlistába.
  2. Import: Lehetőség van egyedi Excel táblából árlista importálására.
  3. Módosít: Az árlista módosításait lehet jóvá hagyatni a programmal.
  4. Újat kér: Amennyiben befejezett az árlista módosítását vagy egyszerűen új árlista módosítást szeretne kérni a felhasználó, a gomb segítségével teheti meg. A módosít gomb megnyomása nélkül a képernyő elhagyása adatvesztéssel jár.
  5. Vissza: Az előző képernyőre tér vissza a program, a módosít gomb megnyomása nélkül a képernyő elhagyása adatvesztéssel jár.
  6. Üzenet: A program hibás működtetése esetén üzenetet küld, ezt minden esetben figyelni kell. Amennyiben elmulasztotta a felhasználó az üzenetet, úgy az üzenet gombra kattintva elérheti a korábbi üzeneteket.

Hasznos információk

  • Amennyiben partnerhez akarja rendelni az árlistát, úgy a partnerhez történő beállítása a törzsadatokon belül a partnerek módosításánál van lehetőség a számlázási adatok fülön. (PMTA712)
  • Az árlistára új cikk (termék) felvételére abban az esetben van lehetőség, ha a cikk kódot és a fejadatokat kitöltötte a felhasználó.

A fejadatok kitöltését követően az alábbi három féle módon töltheti fel a cikkeket az árlistára:

    1. Cikkek funkció gomb segítségével cikkek a cikktörzsből. A Ctrl gomb segítségével több cikket is ki lehet választani a listából, melyek nem egymást követik a listában. A Shift gomb segítségével pedig, csoportosan lehet kijelölni egymás után szereplő cikkeket.

      pmta792 03

      Ctrl gombbal való kijelölés

      pmta792 04

      Shift gombbal való kijelölés

    2. Vesszős kereséssel, vessző beírása után a betölteni kívánt termék nevéből egy szórészletet beír a felhasználó és a program automatikusan betölti. Abban az esetben, ha több olyan termék van, melynek a nevében szerepel a szórészlet, akkor a program kigyűjti egy listára és a felhasználónak kell kiválasztania.
    3. A cikk, termék kódjának beírása.
  • Abban az esetben, ha az árlistáról szeretne a felhasználó cikket törölni, egyszerűen ki kell nulláznia az áradatokat. Létező árlista esetén, az árlista módosításoknál van lehetőség törölni. (PMTA792)
  • A táblázat fejlécében a felhasználó egy kattintással az ár nézetén tud változtatni. Nettó árból át tud váltani bruttó árra. Bruttó árból nettó árra ugyanígy vált vissza.

pmta792 05 

pmta792 06

 

  • Ha az alapul vett árlistából dolgozik a felhasználó, akkor nem a cikktörzsben található elszámoló árat veszi alap nettó árnak a program, hanem az alapul vett árlistán található új nettó árat veszi alapul.
  • Az alapul vett árlistákon módosulnak az árak, akkor minden árlistában, amit az adott árlista alapján vett fel a felhasználó, az alap nettó ár is megváltozik, de az új nettó ár nem módosul.

pmta792 07

Az árlista felvételének javasolt menete

Gondolja végig a felhasználó, hogy milyen árlista szerkezettel dolgozott eddig.

Mennyi olyan vevője van, aki egyedi árakon kapja a termékeket?
Mennyi olyan vevője van, aki azonos áron kapja a termékeket? (pl.: Iskolák)

Felvétel javasolt menete:

  • Javasoljuk, hogy vegyen fel először egy vevői árlistát, amely a Pékség alap árlistája lesz (ezzel az árlistával lehet kimenni minden új partnerhez). Használja a jobb alsó sarokban található cikkek gombot az egyszerűbb felvétel végett.
  • Vegye fel külön árlistákat azoknak a partnereknek, akik azonos áron kapják és állítsa be a partner törzsben azokhoz a vevőkhöz, akik ezen az áron kapják. A programban egyszerre akár több csoportnak is lehet árlistákat kialakítani (pl.: iskolák, városi vevők, vidéki vevők, saját boltok).
  • Vegye fel az egyedi vevői árlistákat is azoknak a partnereknek, akik egyedi áron kapják a termékeket. Ez esetben az árlistán be tudja állítani azt a partnert akihez, tartozik.

Törzsvásárlói rendszer specialitás

A Törzsvásárlói rendszert használó saját egységek esetében is a fent leírt módon kell felvenni a különböző árlista típusokhoz tartozó árlistákat.

Ha több saját egység is van, érdemes felvenni a partner törzsben egy értékesítési partner csoportot és ehhez tartozó alapárlistákat.

Partner csoport hozzárendelése a saját bolthoz:  

pmta792 08

Ajánlott mind a négy típusú árlistát felvenni:

1 – vevői árlista: átadási árlista, ezen az áron történik az átadás az üzemből és a bevételezés a bolti raktárba.
2 – beszerzési, szállítói árlista – ELÁBÉ számításhoz szükséges. Ha nem beszerzéssel, illetve üzemi kiszállítás érkeztetésével kerül a bolti raktárba a cikk, akkor is legyen lehetőség az ELÁBÉ megállapítására.
3 - fogyasztói árlista (bruttó), ezen az áron történik az értékesítés a Törzsvásárlói rendszerben.
4 – elszámoló árlista, ezen az áron történik a bolti raktár készletvezetése, bruttó fogyasztói áras árlista TRV rendszert használó boltok esetében.

A 3-as fogyasztói árlista felvétele elengedhetetlen a TVR rendszer elindításához, a többi árlista felvétele később is kialakítható, ezek hiányában a cikktörzs elszámoló ára az aktuális ár.

  • Akciós árlista kezelése a TVR rendszerben
    Akciós árlista felvétele a parManban: 

    pmta792 09

    Ha az „Akciós árlista” jelölőnégyzet be van jelölve, akkor a Törzsvásárlói rendszerben az akciós árlistán szereplő termékeknek megjelenik az eladási ára (aktuális eladási ár) és az akciós ár is.

pmta792 11
A cikk neve mellett csillag jelöli az akciós árat.
Ekkor a blokkon is megjelenik az akció:
pmta792 12Ha nincs bejelölve az akciós árlista jelölőnégyzet, akkor az egységár oszlopban jelenik meg az ár az érvényesség dátum-, illetve időintervallumban.

pmta792 13

  • Asztalkezelés esetén az árlistán (Árlista típusa: 3 Fogyasztói (külső) árlista ) meg kell adni az
    • Elvitel bruttó  árat és a
    • Helyben br. árat

Kétféle értékesítési irányt különböztetünk meg:
Pénztárgép elvitel: abban az esetben alkalmazzuk, ha a megvásárolt termék elvitelre kerül (pl. szakbolti eladás, cukrászdai vásárlás elvitelre).  
Helyben fogyasztás: abban az esetben alkalmazzuk, ha a megvásárolt termék helyben elfogyasztásra kerül (pl. cukrászdában asztalnál).

Asztalkezeléskor beállítás:

    • Teremhez tartozó asztalnál (Törzsvásárlói törzsadat) értékesítési irány
    • Cikktörzs – Áfa fülön értékesítési irányonként fel kell venni a pénztárgépes áfakódot.
      Fontos! Ha nincs asztalkezelés, akkor a pénztárgépes áfakód értékesítési iránya minden esetben: Pénztárgép elvitel.

pmta792 14